Zasłony czy rolety?

Zmarszczone, związane w węzeł, opuszczane na sznurkach, rozwijane – zasłony i rolety. Bez nich – podobnie jak i bez firan – trudno sobie wyobrazić przytulny, ciepły dom.

Zacznijmy od przypomnienia, że okno to nie tylko miejsce do wyglądania na świat, ale to również doskonały element plastyczny. Można się o tym przekonać, gdy staramy się udekorować okno. Najlepszym do tego materiałem są oczywiście firany, zasłony i rolety. W niniejszym poradniku zajmiemy się tylko tymi ostatnimi.

Niezastąpione rolety

Wystarczy przejrzeć ofertę sklepów internetowych, aby się zorientować, że na rynku istnieje wiele wzorów rolet. Mogą być rzymskie, na taśmie czy woalowe. Różnią się nie tylko sposobem montażu i opuszczania, ale przede wszystkim wzorami nadrukowanymi na materiale. Mamy zatem rolety jednobarwne, prześwitujące, ażurowe, kwiatowe, roślinne, z figurami geometrycznymi oraz z postaciami z bajek. Te ostatnie sprawdzają się najlepiej w pokojach dziecięcych.

Warto też zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt rolet. Otóż jeśli rolety są kolorowe, to sprawiają, że zarówno okno, jak i całe wnętrze staje się zupełnie inne, znacznie ciekawsze. Poza tym rolety mają też tę właściwość, że chronią wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem. Jest to szczególnie istotne w ciepłe, letnie dni oraz w przypadku okien znajdujących się po stronie południowej budynku.

Jakie zasłony?

Zasłony to kolejny ważny element dekoracyjny, który zdobi okna w domach i mieszkaniach. Na ogól wykonuje się je z cięższych i nie prześwitujących materiałów, ponieważ zadaniem zasłon jest chronienie tego co w domu przed tym co na zewnątrz. Z tego też względu zasłony robi się z tkanin grubszych, żakardowych lub o grubszym splocie. Dość popularne są zasłony z tafty lub z materiału wzmacnianego podszewką. Jeśli jednak zasłonka ma pełnić tylko i wyłącznie funkcje dekoracyjną, to wystarczy zastosować lżejsze, delikatniejsze i bardziej zwiewne materiały. W modzie są również zasłony sznurkowe, które bardzo interesująco prezentują się w naszych oknach.

Pamiętajmy, że okna są jedną z najważniejszych wizytówek naszego domu. Mogą do niego zapraszać lub stanowić odgrodzenie od świata zewnętrznego. Doskonale pomagają im w tym zarówno zasłony, jak i rolety. Nie mówiąc już o firankach, które są idealnym dopełnieniem całości, a przy tym mają ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia.

https://e-halina.pl/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-kazdym-sezonie/ zobacz https://artexint.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-i-ogrodowy-sekret-przytulnych-wieczorow-na-swiezym-powietrzu/