Jak wygląda wizyta w hammamie w Turcji?
Jedną z atrakcji, z jakiej mogą skorzystać turyści w Turcji jest hammam. Jednak korzystanie z tamtejszych łaźni odbiega całkowicie od pobytu w tradycyjnej saunie. Odbywa się ono bowiem według specjalnego rytuału. Zanim jednak wybierzesz się na ten jakże relaksujący zabieg przeczytaj poniższy tekst, a dowiesz się jak przebiega wizyta w hammam oraz jak się do niej przygotować.
Rytuał hammam
Rytuał hammam jest wieloetapowy. Jeżeli chcesz osiągnąć relaksujący i kojący efekt hammam, musisz skrupulatnie zastosować się do każdego z jego etapów. Trwający minimum dwie godziny rytuał rozpoczyna się od pobytu w saunie, a kolejnym krokiem jest wzięcie zimnego prysznicu. Dla osób nielubiących zmiennej temperatury istnieje możliwość skorzystania tylko z wybranych etapów rytuału. Klienci mogą również skorzystać z masażu specjalnymi rękawicami lub kąpieli z użyciem specjalnych kosmetyków. Kąpiel możemy wykonać sami lub skorzystać z pomocy personelu.
Jakie korzyści niesie ze sobą hammam?
Pobyt w tureckiej łaźni jest niezwykły. Przede wszystkim dostarcza on niesamowitych wrażeń wizualnych związanych z przepychem w wystroju wnętrz. Ponadto w trakcie masażu i kąpieli korzysta się z kosmetyków, wyprodukowanych na bazie cudownie pachnących olejków. Taka aromaterapia wspaniale działa na samopoczucie oraz odpręża. Efekt rozluźnienia i relaksacji organizmu otrzymujemy również w trakcie masażu. Niesie on ze sobą efekt regeneracji, zmniejszenia napięcia mięśniowego, gładkiej i przyjemnej w dotyku skóry, a także pozbycia się toksyn z organizmu.
O czym warto pamiętać przed skorzystaniem z hammam?
W obiekcie nie ma podziału na płeć. Mężczyźni, którzy chcą skorzystać z rytuału hammam otrzymają specjalną chustę, utkaną ręcznie z bawełny do przewiązania. Z kolei kobiety mogą korzystać z łaźni nago. Do hammam najlepiej wybrać się więc w stroju kąpielowym. Po zdjęciu ubrań należy założyć plastikowe klapki, które znajdują się na wyposażeniu obiektu. Po wejściu do wnętrza łaźni otrzymasz również specjalny ręcznik do hammam, będący w rzeczywistości cienką chustą. Różni się on od tradycyjnego ręcznika przede wszystkim wielkością, a także bogatą kolorystyką i znajdującymi się na jego obrzeżach frędzlami.
Jeżeli nigdy wcześniej nie korzystałeś z sauny to nie przebywaj w niej za długo. Wilgotne i gorące powietrze mogą doprowadzić do utraty przytomności lub złego samopoczucia. W przypadku złego samopoczucia lepiej zrobić sobie krótką przerwę. Przed wejściem do obiektu warto również zdjąć biżuterię, która mogła, by ulec zniszczeniu w trakcie zabiegu.