Jakie oświetlenie salonu?

O roli i znaczeniu prawidłowo oświetlonych pomieszczeń nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Każdy z nas wszak zdaje sobie sprawę z faktu, iż właściwe oświetlenie sprzyja koncentracji przy pracy, tworzy rozluźniającą atmosferę w strefach odpoczynku, a przy okazji podkreśla piękno danego pomieszczenia. Niestety, nie każdy wie jak to wszystko osiągnąć za pomocą artykułów oświetleniowych dostępnych na rynku… Oto krótki poradnik dla miłośników lamp w salonach.

Pytanie o to, czy wybrać lampy wiszące czy stojące, dręczy wiele osób. Tymczasem odpowiedź jest bardzo prosta: o ile mamy taką możliwość oraz dostatecznie dużą ilość miejsca w salonie, to warto zdecydować się zarówno na lampę wiszącą, jak i stojącą.

Lampy wiszące

Lampy wiszące umieszcza się zwykle na środku pomieszczenia, dzięki czemu w miarę równomiernie rozświetlają wnętrze. Można je powiesić przy samym suficie lub też opuścić je nieco na sznurze. Mogą to być lampy jednopunktowe bądź z wieloma punktami świetlnymi. W tym ostatnim przypadku lampy mogą się odznaczać jednym ramieniem, z którego odchodzą poszczególne klosze bądź też coraz modniejsze są rurkowate ramiona rozchodzące się w różne kierunki. To bardzo nowoczesne rozwiązanie, które doskonale się sprawdzi w minimalistycznych wnętrzach.

Lampy stojące

Jeśli zaś chodzi o lampy stojące, to najczęściej umieszcza się je w trzech miejscach: przy kanapie, na stole lub na szafce telewizyjnej. Generalnie królują formy dość okazałe, o bardzo nowoczesnym wyglądzie. Niektóre lampy przypominają bardziej fryzjerskie urządzenia do robienia trwałej niż tradycyjne artykuły oświetleniowe. Nie mniej jednak można też znaleźć lampy stojące, które pamiętamy z lat dziecinnych lub które swoim wyglądem i dostojeństwem nawiązują do prezesowskich gabinetów.

Dostosowujemy oświetlenie

Tak naprawdę ostateczny wybór oświetlenia do salonu jest uzależniony od wielu elementów. Nie chodzi tylko o wygląd lampy, ale i o wystrój całego pomieszczenia. Szczególnie w salonie każdy szczegół powinien być do siebie dobrze dopasowany. Należy więc wziąć pod uwagę wyposażenie salonu w sprzęt RTV oraz w meble. Należy też dopasować rodzaj oświetlenia do pozostałych elementów dekoracyjnych. W tym przypadku chodzi o obrazy, kwiaty, półki z książkami. Jeśli wszystko to zostanie dobrane w jednym stylu, odzwierciedlającym charakter właściciela mieszkania, to na pewno będzie się on czuł tu bardzo dobrze.

live url zobacz Stolik pomocniczy na laptopa loft