Użytkowanie kominków a bezpieczeństwo

Przy użyciu paliwa stałego w kominku należy mieć bezpieczeństwo w szczególnym względzie. Pomimo starannego wykonania, według wszystkich norm bezpieczeństwa, zawsze może dojść do niekontrolowanych sytuacji. Możemy być sami przyczyną tejże poprzez popełnienie błędu w trakcie użytkowania lub też winowajcą może być wykonawce, który nie był w stanie przewidzieć niebezpiecznej sytuacji. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie gotowych systemów kominowych np. ceramicznych. W takiej sytuacji to producent, w raz z systemem grzewczym, zapewnia parametry spełniające normy bezpieczeństwa.

Najważniejszym parametrem jest odległość komina od elementu palnego. W przypadku wkładu kominowego wynosi on 500 mm a dla izolowanego komina ze stali od 100 do 300 mm.

Sadza z kominka

Najczęstszym paliwem kominkowym jest drewno, które w znacznym stopniu wytwarza sadzę. Samej sadzy wyróżniamy kilka typów tj. szklistą, smolistą, pylistą oraz płatkową. W zależności od rodzaju i wilgotności spalanego drewna wytwarzają się różne typy sadzy.

Wszystkie one pod wpływem temperatury ulegają utwardzaniu – czego przyczyną jest również zbyt intensywny załadunek komory spalania. W takim przypadku następuje powolne zwężenie powierzchni odprowadzającej oraz zmniejszenie ciągu. Przy tak skumulowanej sadzy nie wystarczy zwykła szczotka kominiarska i należy użyć narzędzi do odkuwania sadzy z posadzki komina.

Tak oblepiony sadzą komin to dość częsta przyczyna pożaru, gdyż sama sadza jest produktem palnym a jej temperatura spalania może wynieść ponad 1000 stopni Celcjusza.

Dlatego tak ważnym jest aby komin poddawać konserwacji regularnie. Dlatego dobrym rozwiązaniem są kominy ceramiczne tudzież ze stali, gdyż ich gładkie ściany niwelują proces osadzania się sadzy. Takie kominy posiadają umieszczone wyczystki pomagające przy usuwaniu niechcianej sadzy oraz ułatwiają dokonania rewizji komina.

Odpowiednia eksploatacja

Na szczęście najczęściej spotykane oraz najbezpieczniejsze są kominki zabudowane, które cechuje odpowiednia wentylacja oraz właściwe odprowadzenie spalin. Według rozporządzenia dotyczącego spraw ochrony przeciwpożarowej, systemy kominowe paliw stałych powinno konserwować co kwartał zaś przy użyciu gazu bądź oleju wystarczą oględziny półroczne.

Polecamy:
Sprawdzone systemy kominowe znajdziesz w ofercie producenta Betoniarni Kaczmarek

Industrialna dębowa konsola do przedpokoju w stylu loft https://gazetastonoga.pl/gazowy-ogrzewacz-tarasowy-polaczenie-wydajnosci-i-stylu/ Stół industrialny dębowy do salonu