Bezpieczne schody, czyli jakie?

Wybierając schody, powinniśmy pomyśleć nie tylko nad ich korzystnym układem, który będzie pięknie prezentował się w naszym wnętrzu. Ale również tym, aby były one wygodne i bezpieczne. Sprawdźmy, czym powinniśmy kierować się przy wyborze schodów, aby spełniały one te wymagania.

Wymiary stopni

Pierwszą kwestią, która zapewni nam bezpieczeństwo przy przemierzaniu chodów, są odpowiednie wymiary stopni. Za bezpieczne uznaje się takie, których głębokość wynosi od 25 do 32 cm. Dzięki temu cała nasza stopa będzie bezpiecznie lądować na stopniach, a ryzyko utraty równowagi zostanie zmniejszone. Nie bez znaczenia jest również ich wysokość. Nie mogą one być ani zbyt niskie, ani za wysokie. Ta wartość powinna kształtować się w przedziale od 15 do 18 cm. Dzięki temu stopnie będą nie tylko bezpieczne, ale również komfortowe. Warto zwrócić uwagę również na szerokość schodów. Najlepsza jest taka, która umożliwia minięcie się dwóch osób i np. swobodne wnoszenie mebli. Powinna mieć zatem co najmniej 110 cm.

Balustrady

Zaleca się montaż balustrady, gdy chociaż z jednej strony schodów nie znajduje się ściana. Pokonywanie ich bez bocznej poręczy niesie ze sobą ryzyko utraty równowagi, a nawet upadku. Balustrada powinna mieć wysokość co najmniej 90 cm. Najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie pełnej balustrady. Odstępy pomiędzy słupkami nie powinny być większe niż 10 cm. Aby ułatwić pokonywanie schodów najmłodszym członkom rodziny, zaleca się instalację dodatkowych poręczy na wysokości 60 cm.

Oświetlenie

Montując schody do domu warto od razu pomyśleć również nad ich odpowiednim oświetleniem. Będzie ono miało szczególne znaczenie w warunkach nocnych lub wczesnoporannych, gdy źródła naturalnego światła są ograniczone. Oprócz górnego, głównego oświetlenia lub kinkietów, dobrym pomysłem jest instalacja ledów tuż przy stopniach. Dzięki temu ich pokonywanie będzie znacznie łatwiejsze. Co więcej, stanowią one również niezwykle elegancką i nowoczesną dekorację wnętrza.

Uwaga na dywany

Wiele osób, aby podnieść bezpieczeństwo przemierzania schodów decyduje się na położenie na stopniach dywanów. Sam pomysł nie wydaje się zły. Zwłaszcza, gdy mamy do czynienia ze schodami wykonanymi z kamienia. Dywan może ograniczyć ryzyko poślizgnięcia się na stopniach lub przeciwnie – znacznie je zwiększyć. Wszystko zależy od sposobu w jaki zamontujemy tkaninę na schodach. Przyklejane dywany nie zdadzą egzaminu – z czasem również odchodzą od powierzchni. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj montaż specjalnych rolek u nasady stopni, które będą trzymać cały dywan. Jednak ich montaż jest możliwy tylko przy określonych rodzajach schodów.

Metalowy stojak na ręczniki Dębowa konsola do przedpokoju loft https://dinusiek.pl/ogrzewacz-tarasowy-jak-cieszyc-sie-tarasem-niezaleznie-od-pory-roku/