Komplety wypoczynkowe – na co zwrócić uwagę?
Niezależnie od tego, jaki styl wnętrzarski preferujemy i jakie kolory wykończeń najbardziej lubimy. W każdym domu czy mieszkaniu, niezależnie od gustów jego mieszkańców, muszą znaleźć się meble wypoczynkowe. Zestawy sof, foteli i puf nie mają zastępników. Mają za to wiele wcieleń – mniej lub bardziej udanych. Ale, to właśnie dzięki mnogości wersji kolorystycznych czy wielkościowych, możemy dowolnie wybierać spośród bogatych ofert stacjonarnych i internetowych salonów. Prędzej czy później – znajdziemy idealny zestaw wypoczynkowy. Idealny, bo trafiający w nasze gusta stylizacyjne i zgodny z kolorystycznymi preferencjami. Idealny dla nas, ale… czy idealny do naszego salonu?
Zabójcza perspektywa
Komplety wypoczynkowe wystawione na sklepowej ekspozycji czy umieszczone w katalogu – zawsze wyglądają pięknie. Ukazane z dobrej perspektywy, w dużym wnętrzu, okraszone gustownymi dodatkami. Niestety, często okazuje się, że te same meble – ustawione już w naszym salonie, składają się na efekt ogólny daleki od olśniewającego. Zanim więc zdecydujemy się na kupno konkretnego zestawu – zróbmy próbę generalną! Opróżnijmy pokój, w którym sofa i fotele mają się finalnie znaleźć i z metrówką w ręku zaznaczmy symbolicznie ich gabaryty w konkretnych, upatrzonych wcześniej punktach, a w miejscach przyszłego ulokowania mebli – umieśćmy odpowiadające im rozmiarem pudła. Zobaczymy wtedy sklepowy zestaw z domowej perspektywy i przy użyciu wyobraźni sprawdzimy, czy zaplanowany wypoczynek nie zaburza swoją wielkością proporcji wnętrza.
Komfort i praktycyzm
Meble wypoczynkowe nie mogą być jedynie ładne. Muszą być przede wszystkim komfortowe i praktyczne. W salonie, oglądając nasze potencjalne, przyszłe kanapy – usiądźmy na nich, wyciągnijmy się, połóżmy. Nie ma się czego wstydzi! Lepsza taka kanapowo – salonowa kamasutra, niż zakup w ciemno niewygodnego mebla. Zapytajmy też sprzedawców i konsultantów o jakość materiałów, z których wykonane są interesujące nas meble. Zapytajmy o ich trwałość, odporność na zniszczenia i o sposoby konserwacji i czyszczenia stalowych lub drewnianych elementów i skórzanych lub materiałowych obić.
Diabeł tkwi w wykończeniu!
Oglądajmy mebel ze wszystkich stron – dosłownie! Przyglądajmy się nóżkom, nitom, połączeniom różnych elementów. Sprawdźmy, czy tapicerka jest czysta, czy nie ma zaciągnięć, czy jej szwy nie są poprute. Zajrzyjmy pod spód mebla i sprawdźmy, z jakiego materiału wykonane jest jego podszycie. Jeśli planujemy zakup rozkładanej kanapy czy regulowanych foteli – poprośmy o demonstrację możliwości mebli, podglądając bacznie, czy transformacja taka jest łatwa w wykonaniu.
Gwarancja jakości i możliwość zwrotu
Bezwzględnie zainteresujmy się też tym, czy dane meble posiadają gwarancję. Jeśli tak – dowiedzmy się, ile trwa jej okres i co obejmuje swoim zakresem. Pamiętajmy też, że jako konsumenci – mamy prawo zwrotu zakupionego mebla w przeciągu ustawowego czasu bez podania przyczyny rezygnacji.