Starodawne i nowoczesne kredensy

Kompletując meble do salonu – skupiamy się zwykle na tych elementach, które (jak nam się wydaje) służą domownikom najczęściej, a gościom – najmocniej rzucają się w oczy. Tym właśnie sposobem, dochodzi często do kuriozalnych stylizacji, w których dostrzegamy najpierw centralnie ustawiony komplet wypoczynkowy, zlokalizowany w bliskim sąsiedztwie nowoczesnego telewizora. Potem – na plan wysuwa się… nic. Długo, długo nic. Aż wreszcie, na szarym końcu, pojawiają się jakby zza mgły – regały, półki, stoliki, akcesoria i dekoracje. A szkoda! Bo jeśli obecność w salonie kanap i foteli jest rzeczą naturalną i wręcz oczywistą, to wzbogacenie pomieszczenia klasycznym, oryginalnym meblem – może spowodować, że tak zagospodarowana przestrzeń nabierze innego wyrazu.

Pamiątka po babci

Stylizowane na starodawne (albo – faktycznie wiekowe) kredensy, to meble z duszą. To meble same w sobie piękne i gustowne – to tego stopnia, że obronią się w każdej stylizacji. Mimo, że kojarzone są głównie z sielskimi, swojskimi kuchniami – świetnie sprawdzają się także w jadalniach i salonach, pełniąc rolę barku czy zaskakującej biblioteczki. Oprócz funkcji dekoracyjnej – kredensy to w pełni funkcjonalne meble. Można w nich z powodzeniem trzymać zastawy stołowe, sztućce, kieliszki, ozdobne bibeloty, a nawet – książki i dokumenty.

Stylizacyjna inspiracja

Kupno starodawnego, zdobionego bogato kredensu, może być doskonałą inspiracją do przeprowadzenia prawdziwej, stylizacyjnej rewolucji. Wnętrza w szeroko rozumianym stylu vintage to trend, który jeszcze przez długi czas święcić będzie designerskie triumfy. Do takiego niezwykłego, zabytkowego lub sztucznie postarzanego kredensu, należy dobrać odpowiednie meble. Sprawdzą się tu stylizowane na gabinetowe sofy, eleganckie krzesła i stoliki, a także – gustowne obrazy w odpowiednio dobranych ramach, złocone lampy i porcelanowe dekoracje.

Zabawa czasem

Starodawny kredens, przy odrobinie odwagi – można z powodzeniem także ustawić wśród mebli współczesnych. Będzie on wtedy skupiającym wzrok punktem centralnym, ciekawie odstającym od reszty aranżacji. Dodatkowo – można go wypełnić zabytkowymi pamiątkami, porcelanową zastawą lub pięknie oprawionymi książkami. Z drugiej strony – na jego półkach, można też przewrotnie umieścić współczesne gadżety i akcesoria, podkreślając tym samym urokliwą kontrastowość mebla.

Kredensowa nowomowa

Nowoczesne kredensy to często błyskotliwe połączenie zaskakującej formy i oryginalnych surowców. Konstruowane chociażby ze starych skrzyń lub ciężkich kamieni, uatrakcyjnią każde wnętrze. Można je zaadaptować jako półkę na telewizor i sprzęt grający, albo przerobić na nowoczesny i bardzo funkcjonalny barek.

https://www.fcbu.org/ogrzewacz-tarasowy-klucz-do-komfortu-w-chlodne-wieczory/ zobacz wiecje zobacz