Panele podłogowe w salonie
Nie od dziś wiadomo, że po każdym rodzaju podłoża chodzi się zupełnie inaczej. Inaczej po trawie, inaczej po żwirze, a jeszcze inaczej po kamieniach. Identycznie jest z chodzeniem po różnych rodzajach podłóg w mieszkaniu. Mamy tu do dyspozycji terakotę, drewno, płytki oraz panele podłogowe.
Te ostatnie cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ są szybkie w montażu i łatwe do czyszczenia. W dodatku prezentują się niezwykle okazale i elegancko. Warto przy okazji wspomnieć, że panele podłogowe powstają z materiałów ciepłych i przyjaznych w dotyku. Nic zatem dziwnego, iż wiele osób bardzo chętnie kładzie je w salonach.
Rodzaje paneli
Trzeba przyznać, że na rynku istnieje bardzo duży wybór paneli. Różnią się głównie kolorem, wzorem oraz materiałem, z którego zostały zrobione. Zdecydowana większość z nich przywołuje swoim wyglądem na myśl deski drewniane. Panele dość dokładnie odwzorowują słoje drewna, przez co nadają pomieszczeniu, w którym się znajdują dużo ciepła i blasku. Jednocześnie sprawiają wrażenie, że wnętrze jest wykończone materiałami naturalnymi i ekologicznymi.
Oczywiście oprócz tradycyjnych wzorów drewnianych, można też spotkać wiele innych. Dobrym tego przykładem są panele typu Mocca, które warto stosować w salonach o nowoczesnym wystroju. Panele Mocca przypominają wszak swoim wyglądem duże płytki kamienne. Z tego też względu dobrze sprawdzą się nie tylko w salonie, ale i w przedpokoju lub na tarasie. Podobnie prezentują się panele pn. Travertin. Ich „kafle” sprawiają wrażenie jak gdyby były solidnie zagruntowane.
Grubość paneli
Zrozumiałym jest, że panele różnią się między sobą grubością. W salonie nie warto kłaść najtańszych, a zarazem najcieńszych paneli, ponieważ jest to pomieszczenie stosunkowo często odwiedzane, w którym zarówno domownicy, jak i ich goście spędzają bardzo dużo czasu. Tym samym podłoga narażona jest na spore obciążenia. Nie można jej zatem wykonać z najtańszego materiału, bowiem za chwilę trzeba by ją zrywać i kłaść od nowa.
Z całą pewnością w salonie najlepiej sprawdzą się panele podłogowe z dożywotnią lub co najmniej 25-letnią gwarancją. Im wyższa klasa ścieralności, tym lepiej. Podobnie jest z grubością paneli, czyli im są one grubsze, tym większe obciążenia zniosą i tym wolniej się zniszczą. Przykład? O jakości cienkich (2-milimetrowych) paneli niech świadczy fakt, że producent obejmuje je zaledwie 10-letnią gwarancją, zaś panele 8-milimetrowe cieszą się co najmniej 15-20-letnią ochroną ze strony producenta.