Jak zwalczyć przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na twarzy postarzają równie mocno, jak zmarszczki. Istnieje wiele metod kosmetycznych, które pozwalają zredukować plamy starcze, niestety nie zawsze są one w pełni skuteczne. Dla uzyskania optymalnych efektów specjaliści polecają zabiegi laserowe, które umożliwiają całkowite usunięcie przebarwień i odmłodzenie skóry.

Przebarwienia na twarzy – przyczyny

Przebarwienia to charakterystyczne, płaskie zmiany skórne w kolorze ciemniejszym niż kolor skóry – zazwyczaj brązowe. Wynikają one z nieprawidłowego funkcjonowania melanocytów w skórze, czyli komórek barwnikowych. Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne, które mogą przyczynić się do powstawania przebarwień na twarzy to np.:

  • ekspozycja skóry na promieniowanie ultrafioletowe (słońce, solarium),
  • naturalne procesy starzenia się organizmu,
  • predyspozycje genetyczne,
  • przerwanie ciągłości naskórna (podrażnienia, zranienia, zabiegi kosmetyczne),
  • zaburzenia hormonalne,
  • ciąża,
  • stosowanie antykoncepcji hormonalnej,
  • niektóre choroby, np. cukrzyca, schorzenia wątroby,
  • schorzenia skórne, np. trądzik,
  • zażywanie leków lub ziół światłouczulających,
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry.

Jak pozbyć się plam starczych?

Przebarwienia nazywane są plamami starczymi, ponieważ z największą intensywnością pojawiają się w wieku dorosłym, najczęściej po trzeciej dekadzie życia. Walka z przebarwieniami nie należy do łatwych. Praktycznie nie sposób jest pozbyć się ich przy pomocy kosmetyków dostępnych w drogeriach. Oczywiście można zmniejszyć ich widoczność za pomocą odpowiedniej pielęgnacji. Produkty, które działają rozjaśniająco na przebarwienia to m.in. kwasy azelainowy, kojowy, mlekowy, glikolowy, ferulowy, retinol, witamina C. Jeśli zależy nam na całkowitym pozbyciu się plam starczych, warto skorzystać z profesjonalnych zabiegów, takich jak laserowe usuwanie przebarwień. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Krakowie, zabiegi na przebarwienia dobierane są indywidualnie. W zależności od intensywności i rodzaju przebarwienia terapia może składać się z zastosowania jednej, dwóch lub większej liczby metod. Indywidualnie dobiera się również częstotliwość i czas trwania leczenia.

Jak działa laser na przebarwienia?

Do usuwania przebarwień służą takie technologie, jak lasery pikosekundowe, frakcyjne i tulowe. Ich działanie opiera się na pochłanianiu melaniny, czego efektem są kontrolowane uszkodzenia skóry w obrębie zmian pigmentacyjnych. Nadmiar barwnika rozbijany jest na mikroskopijne cząsteczki, które przez kilka tygodni po zabiegu sukcesywnie usuwane są przez organizm.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza medycyny estetycznej lub wykwalifikowanego kosmetologa. W zależności od zastosowanego urządzenia stosowane jest znieczulenie miejscowe lub samo chłodzenie kontaktowe. Specjalista przesuwa precyzyjnie po skórze pacjenta odpowiednio dobraną głowicą lasera. W przypadku niewielkich przebarwień zabieg trwa zaledwie kilka minut.

Laserowe usuwanie przebarwień często stanowi część terapii łączonej. Inne profesjonalne zabiegi, które sprawdzają się w leczeniu przebarwień to: mikrodermabrazja, krioterapia, sonoforeza, mezoterapia igłowa, peelingi chemiczne.

Indywidualnie dobrana terapia na przebarwienia pozwala na całkowite pozbycie się tych nieestetycznych zmian skórnych. Ani laser, ani inne zabiegi, nie gwarantują jednak, że z czasem na skórze nie pojawią się nowe palmy, dlatego bardzo ważne jest unikanie czynników, mogących je wywołać.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej, skontaktuj się ze specjalistami z krakowskiej Kliniki Miracki



https://codilab.pl/funkcjonalnosc-spotyka-design-hokery-do-kuchni-i-sekret-idealnego-wnetrza/ https://4-bet.com.pl/ogrzewacz-tarasowy-kluczem-do-komfortowego-relaksu-na-swiezym-powietrzu/ ndo.pl