Jak usunąć tłuste ślady ze ścian i drewna

Tłuste plamy na ścianach oraz drewnie pojawiają się w dość prosty sposób i mogą być szczególnie trudne do usunięcia. Proces ten wymaga wprawy i delikatności, ponieważ zbyt intensywne szorowanie takich powierzchni może doprowadzić do ich uszkodzenia. Zobacz, jak w prawidłowy sposób usunąć plamy ze ścian i drewna, aby szybko pozbyć się zabrudzeń, jednocześnie nie naruszając powłoki tych powierzchni.

Tłuste ślady na ścianach i drewnie – jak powstają?

Tłuste smugi, zacieki na ścianach oraz ślady palców to uporczywe zabrudzenia, o które nie trudno w kuchni lub jadalni. Mogą powstawać podczas gotowania, jedzenia czy też zabaw z dziećmi. Tłuste plamy na ścianach i drewnie to często odciski dłoni, na których osadza się tłuszcz i nadmiar sebum. Są one szczególnie widoczne przy włącznikach światła oraz innych miejscach, które często dotykamy. Oczywiście takie zabrudzenia mogą być zmorą w każdym pomieszczeniu w domu np. w łazience. Zabrudzenia na drewnianych powierzchniach powstają również wskutek rozlania najróżniejszych tłustych substancji – oleju, smaru czy też kosmetyków.

Sposoby na usunięcie tłustych plam ze ścian

Istnieje wiele skutecznych sposobów na usunięcie tłustych plam z powierzchni, bez konieczności wykorzystania specjalistycznych środków czyszczących. Oto kilka sprawdzonych, domowych metod, które umożliwią pozbycie się niechcianych zabrudzeń ze ścian.

Mąka ziemniaczana lub talk

Ten tani i skuteczny sposób doskonale radzi sobie z tłustymi plamami. Na początku konieczne będzie przetarcie ściany ręcznikiem papierowym w celu maksymalnego odsączenia tłuszczu. Następnie wystarczy posypać zabrudzony fragment ściany mąką lub talkiem i pozostawić go na kilka godzin. Na koniec należy zebrać pozostałości ze ściany za pomocą wilgotnej szmatki.

Kreda biała

Jeżeli posiadasz w domu jasne ściany i obawiasz się o uszkodzenie koloru farby, zamiast mąki lub talku dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie kredy. Jej kolor można dopasować do barwy ścian. Proces ten wygląda podobnie jak wybawianie tłustych plam mąką, jednak jest nieco prostszy i dokładniejszy, ponieważ właściwości kredy pozwalają na precyzyjne zamalowanie nią plamy na ścianie. Kredę należy zetrzeć najpierw szmatką suchą, a następnie wilgotną.

Pianka do golenia

Kolejnym świetnym i prostym sposobem jest użycie pianki do golenia. Dzięki zawartych w niej mydlinom doskonale usuwa tłuszcz i brud, nie pozostawiając po nich żadnego śladu. Piankę do golenia należy zostawić na ścianie ok. 20 minut, a następnie zmyć ją za pomocą wilgotnej szmatki i pozostawić miejsce do wyschnięcia.

Płyn do naczyń lub preparat do mycia okien

Jeśli żaden z powyższych sposobów okaże się nie być wystarczający, do usunięcia plam można użyć płynu do naczyń lub preparatu do mycia okien. Te detergenty zazwyczaj znajdują się w każdym domu, są też łatwo dostępne i uniwersalne. Proces wygląda tak samo. Detergent należy pozostawić na krótki czas na powierzchni, a następnie zmyć go przy pomocy szmatki delikatnie pocierając ścianę.

Tłuste plamy na drewnie – jak je usunąć?

Drewno jest nieco bardziej wymagającą powierzchnią, dlatego z plamami należy się obchodzić w sposób delikatny. Tłuste zabrudzenia, zwłaszcza z drewna niepolakierowanego można spróbować usunąć za pomocą mydlin uzyskanych np. z szarego mydła, lub wspomnianej wcześniej pianki do golenia.
Do usunięcia mocniejszych lub starszych plam przyda się benzyna ekstrakcyjna, której małą ilość należy nabrać na ściereczkę, a następnie delikatnie przetrzeć nią zabrudzenie. Inną metodą jest wykorzystanie żelazka, którym można „przeprasować” plamę przez bawełniany ręcznik. W ostateczności konieczne może być oszlifowanie drewnianej powierzchni i ponownej jej pomalowanie.
Masz problemy z nietypowymi zabrudzeniami? Szukasz specjalistów w sprzątaniu w okolicach Poznania? Sprawdź: https://eco-blysk.pl/

zobacz https://radioemaus.pl/aktualnosci/jakie-ubezpieczenie-samochodowe-wybrac-dla-starszych-pojazdow/ zobacz