Jak dbać o drzewo bonsai w ogrodzie?

Drzewo bonsai to przepiękna, żywa ozdoba domu. Miniaturowe drzewka, które zaczęto hodować w dawnej Azji (po raz pierwszy w Chinach, jednak to Japończycy rozpropagowali ten rodzaj przycinania roślin) są niezwykle stylowe i eleganckie. Kojarzą się głównie z dekoracją wnętrz, jednak z powodzeniem można hodować je także w ogrodzie. Jak to zrobić?

Kluczowy jest wybór gatunku drzewka bonsai

Niewiele osób wie, że do hodowli drzewek bonsai nie trzeba kupować tropikalnych, egzotycznych roślin. Takie faktycznie będą pięknie wyglądać i rozwijać się w naszych ciepłych, ogrzewanych mieszkaniach. Jeśli jednak marzymy o takim drzewku w naszym ogrodzie, tarasie lub na działce, musimy pomyśleć o gatunkach dobrze czujących się w naszej strefie klimatycznej. Idealnym wyborem będzie wtedy cis, jałowiec, różanecznik, wiśnia, czy sosna bonsai. Ta ostatnia będzie wyglądać szczególnie wyjątkowo. Dlaczego?

Sosna bonsai – piękna ozdoba o polsko-japońskim klimacie

Bonsai stworzone z roślin iglastych to najczęstszy wybór do ogrodów w naszym klimacie. Nic dziwnego – są one odporne na zimno, bardzo wytrzymałe, a do tego wyglądają spektakularnie. Bardzo łatwo dają się także formować, a to jest kluczowe w hodowli bonsai. Sosna jest rośliną wyjątkowo wdzięczną, jeśli o formowanie chodzi, wystarczy kupić ładny okaz w wieku ok. 2-3 lat, by zacząć kształtować miniaturowe drzewko. Tylko jak to zrobić?

Jak formować drzewko bonsai?

W odpowiednim formowaniu drzewka, np. sosny bonsai, wyróżnia się dwa sposoby przecinania go. Pierwsze cięcie nazywa się formującym lub strukturalnym. Najprościej mówiąc, firmujemy w ten sposób roślinę, nadając jej odpowiedni kształt. Usuwamy nadmiar gałęzi, zostawiając niewielką ich część oraz gruby konar. Pierwsze cięcie musi zatem być mocne, a przycięte w ten sposób drzewko na początku nie będzie wyglądało zbyt atrakcyjnie. Spokojnie z biegiem czasu powinno się to zmienić, a my zyskamy przepiękne drzewko bonsai w naszym ogrodzie. Warto wspomnieć, iż zabieg ten wykonujemy zwykle pod koniec zimy, wtedy, gdy roślina jest jeszcze w fazie spoczynku. Warto też w odpowiedni sposób zabezpieczyć rany po cięciu (smarując specjalną maścią).

Cięcie pielęgnacyjne

Drugim rodzajem cięcia drzewek bonsai jest cięcie pielęgnacyjne. W ten sposób ostatecznie formujemy roślinę, przycinając gałązki dużo delikatniej. Można to wykonywać przez cały okres wegetacyjny.Jak widać, założenie hodowli bonsai w ogrodzie jest tak trudne, jak ozdoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Wystarczy zadbać o odpowiedni gatunek rośliny oraz odpowiednio ją przycinać.

Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.

https://www.planowaniewesela.pl/artykuly/podroz-poslubna-samochodem-po-europie-o-czym-pamietac tt2012.org Wysoki stolik do kuchni