Łazienka w bloku – jak wykorzystać każdą przestrzeń?
Mała łazienka w bloku może być prawdziwym utrapieniem, ale nie musi nim być jeśli zastosujemy się do kilku zasad. Oto kilka porad jak wykorzystać każdą przestrzeń, aby móc w małej łazience, cieszyć się komfortem jej użytkowania.
Przestrzeń poza łazienką
Urządzanie małego wnętrza wymaga od nas przede wszystkim konsekwencji i skrupulatnego projektu. Zanim jednak weźmiemy się za wybór sprzętu oraz mebli, zastanówmy się nad wygospodarowaniem miejsca w innych częściach domu, na takie rzeczy jak zapasowe ręczniki, środki czystości i pielęgnacji, aby w ten sposób znalazło się w łazience to, co najbardziej niezbędne.
Pomyślmy też o pralce. Producenci pralek wychodzą naprzeciw potrzebom klientów, produkując małe pralki. Te otwierane od góry pozwolą zaoszczędzić przestrzeń przy załadowywaniu prania, otwierane od przodu mogą posłużyć jako miejsce na kosz z bielizną czy środki do prania, zanim jednak umieścimy pralkę w łazience pomyślmy o tym czy nie uda nam się wstawić jej do kuchni, schowka czy szafy wnękowej w przedpokoju. Pozwoli nam to na zachowanie cennego miejsca w łazience.
Umywalki i sedesy w małej łazience
Projektanci umywalek twierdzą, że szerokość umywalki łazienkowej nie powinna być mniejsza niż 45 cm, możemy jednak wybrać nieco węższy model od 38-44 cm. Innym sposobem na wykorzystanie przestrzeni może być umywalka narożna, która wykorzysta maksymalnie powierzchnię w kącie pomieszczenia, jeśli mamy tylko jeden wolny kąt lepiej jest go wykorzystać na wstawienie tam kabiny prysznicowej z narożnym brodzikiem. Korzystnym może być umieszczenie umywalki w blacie szafki. Szafkę będziemy mogli wykorzystać na umiejscowienie detergentów lub innych przedmiotów.
W małej łazience najlepiej zamontować jest sedes z wiszącą miską ustępową, w której instalacja oraz zbiornik nie są widoczne. Najmniejsza długość misek dostępnych na rynku to około 46 cm, należy do tego doliczyć około 20 cm na obudowę.
Prysznic z kabiną czy wanna. Co wybrać?
Najlepszym rozwiązaniem dla małej łazienki będzie oczywiście prysznic. Kabina prysznicowa, w której swobodnie może poruszać się dorosła osoba musi mieć około 90 cm. Ruchy wykonywane podczas kąpieli nie mogą być ograniczane przez drzwi kabiny, zatem najlepiej wybierać jest te ze ściętym narożnikiem, niż okrągłe. W łazienkach posiadających większe wnęki, możemy zamontować prostokątną kabinę właśnie w niej, dzięki temu kąpiel stanie się komfortowa a kabina nie zabierze nam wiele przestrzeni. Kabina w małych łazienkach powinna być przezroczysta, powstanie w ten sposób wrażenie większej przestrzeni, a kabina nie będzie przytłaczać.
I jeszcze trochę miejsca na meble…
W każdej łazience musi znaleźć się miejsce na niezbędne przedmioty, kosmetyki oraz środki czystości. Ważnymi aspektami podczas umeblowania łazienki jest jej kształt oraz posiadanie przez pomieszczenie wnęk. Producenci mebli łazienkowych wychodzą tu naprzeciw, indywidualizując własne produkty – wiele przykładów znajdziesz na http://defra.pl/meble-lazienkowe. Jeśli w naszej łazience istnieją wnęki możemy właśnie w nich zamontować dodatkowe szafki bądź półki. Na początku artykułu była mowa o pralkach, jeśli wybór padł na pozostawienie pralki w łazience, zagospodaruj przestrzeń nad pralką i wykonaj zabudowę aż do sufitu. Skoro mowa o uporze, być może nie lubisz pryszniców i w łazience znajdzie się wanna? Jeśli tak to zamontuj niskie i niezbyt głębokie szafki właśnie nad nią, zrób to na tyle wysoko, aby nie przeszkadzały Ci podczas kąpiel, w ten sposób wygospodarujesz jeszcze więcej przestrzeni na dodatkowe ręczniki. W małej łazience najlepiej się sprawdzą szafki wiszące, szczególnie te z szufladami, są nie tylko praktyczne, ale też nie wyglądają na masywne.
Oszukaj zmysły
Przy aranżacji wnętrza pamiętaj, że możesz nieco powiększyć łazienkę optycznie. Wybieraj meble o lżejszym wyglądzie, jasnych kolorach i lakierowanych frontach. Myśląc o meblach, zastanów się też nad glazurą, jeśli jest błyszcząca, meble powinny być matowe. Dodatkowo możesz podświetlić niektóre elementy diodami LED, powiększą łazienkę optycznie oraz będą ciekawym elementem wystroju.
Na koniec pamiętaj przy aranżacji pomieszczenia o konsekwencji. Każdy zbędny mebel oraz element wystroju (w małym pomieszczeniu) spowoduje dysonans oraz wrażenie nieporządku, a co za tym idzie uczucie przytłoczenia.