Jak rozliczyć się z fiskusem po pracy za granicą?

Coraz więcej Polaków podejmuje się pracy poza granicami kraju – umożliwiło to otwarcie granic oraz możliwość legalnego zatrudnienia w ramach Unii Europejskiej. Zasadniczo możemy wyróżnić dwa rodzaje polskich pracowników: tacy, którzy wyjeżdżają do pracy na okres dłuższy niż 3 miesiące oraz pracownicy decydujący się na zatrudnienie sezonowe, najczęściej przy zbiorach warzyw i owoców. Bez względu jednak na rodzaj zatrudnienia musimy pamiętać o tym, że pod koniec roku podatkowego będziemy musieli rozliczyć się z fiskusem!

Jak poradzić sobie z dokumentami?

Oczywiście rozliczenie podatkowe obowiązuje nas momencie, kiedy nasza praca była zawierana na konkretną umowę. Warto mieć ten dokument przy sobie. Zatrudnienie w Niemczech czy Holandii gwarantuje nam również możliwość wnioskowania o różnorodne zasiłki czy zwroty, np. zasiłek rodzinny w Niemczech, czyli Kindergeld. Ten rodzaj świadczenia może być wypłacany również wstecz, o ile tylko posiadamy niezbędne papiery do udokumentowania zatrudnienia. Jeśli boimy się samodzielnie wypełniać wnioski dla zagranicznego urzędu skarbowego lub też nie wiemy, jak to zrobić warto wybrać się do jednego z biur podatkowych zajmujących się zagranicznym prawem podatkowym. W takich biurach podpowiedź nam jak odzyskać zwrot podatku za pracę w Niemczech. W biurach dowiemy się także, jaką drogą najlepiej wysłać dokumenty.

CO grozi nam za nierozliczenie się z fiskusem za granicą?

Działanie zagranicznych urzędów skarbowych jest podobne do naszych: w przypadku opóźnienia wysłania deklaracji podatkowej za dany rok możemy liczyć się z naliczeniem kary finansowej. W przeciwieństwie jednak do polskich kar te zagraniczne mogą znacząco uszczuplić stan naszego portfela. Terminy oddawania deklaracji mogą różnić się w poszczególnych krajach, dlatego warto zapoznać się z wyznaczonymi przez urzędy skarbowe terminami.