Aloes we wnętrzach, czyli ciąg dalszy mody na sukulenty

Rośliny doniczkowe to absolutny hit aranżacyjny ostatnich miesięcy, który warto zastosować w swoim mieszkaniu. Choć mogłoby się wydawać, że hodowanie domowych roślinek wymaga sporo czasu i wysiłku, to sukulenty są tego idealnym zaprzeczeniem. Gatunki roślin o mięsistych liściach są bowiem na tyle odporne na niekorzystne warunki zewnętrzne, że nawet osoby początkujące poradzą sobie z ich uprawą. Wśród najpopularniejszych sukulentów znajduje się aloes, który działa z korzyścią nie tylko dla urody.

Aloes – skąd pochodzi?

Obecność aloesu w naszych mieszkaniach zawdzięczamy florze tak wymagających klimatycznie  terenów jak Afryka, Madagaskar czy Półwysep Arabski, które to uważa się za naturalne obszary występowania tej niezwykłej rośliny. Nic więc dziwnego, że aloes jest tak odporny na susze i inne szkodliwe czynniki zewnętrzne, które w przypadku innych gatunków hodowanych w warunkach domowych zazwyczaj oznaczają obumarcie. Aloes zwyczajny jest więc idealną rośliną doniczkową dla osób zapominalskich lub często podróżujących, które nie mogą przeznaczyć zbyt wiele czasu na jej pielęgnację.

Aloes i jego charakterystyka

Skąd taka niewrażliwość aloesu na surowe warunki uprawy? Sukulenty z gatunku Aloe Vera mają to do siebie, że w swoich grubych, mięsistych liściach magazynują spore ilości wody, która jest odpowiednio zabezpieczona przed wyparowaniem poprzez obecność wosku na powierzchni skóry. Na brzegach liści aloesu, które zazwyczaj tworzą piękną rozetę, można dodatkowo zaobserwować charakterystyczne, drobne kolce, które dodają roślinie oryginalnego wyglądu. Co ważne, aloesy osiągają maksymalnie 50-60cm, więc bez problemu powinniśmy znaleźć dla niego idealne miejsce w mieszkaniu.

Aloes jako dekoracja wnętrz

Moda na rośliny doniczkowe w mieszkaniach trwa w najlepsze, a wśród gatunków cieszących się największym zainteresowaniem można znaleźć nie tylko monsterę dziurawą, wężownicę czy skrzydłokwiat, ale i aloes, który stanowi idealny dodatek do niemal każdej aranżacji. Doskonale sprawdzi się jako element dekoracyjnych we wnętrzach nowoczesnych, ale równie imponująco zaprezentuje się w aranżacjach klasycznych, skandynawskich czy boho. Wielkim atutem aloesu jest jego oryginalna forma, która wzbogaca estetykę naszych mieszkań o naturalny akcent, który potrafi przetrwać nawet kilka tygodni bez kropli wody.

Aloes – roślina do zadań specjalnych

Każdy z nas z pewnością słyszał o prozdrowotnych właściwościach aloesu, który stanowi jeden z podstawowych składników wielu kosmetyków pielęgnacyjnych, a także napojów. Miąższ aloesu wykazuje się bowiem działaniem przeciwzapalnym, łagodzącym, intensywnie nawilżającym i regenerującym. Aloes jako roślina domowa  to zatem nie tylko sposób na bardziej przytulne wnętrza, ale i zapełnienie domowej apteczki o w pełni naturalny środek leczniczy.